fbpx
Skip links

Sigortalı Nakliyat

Sigortalı Nakliyat

Sigortalı taşımacılık; evinizi taşırken, taşıma sırasında eşyalarınızın hasar görmemesi ve deforme olmaması için, eşyaların sigortalanarak taşınması işlemidir. İnsanların; sigortalı taşımacılık'ı tercih etmelerinde ki en önemli nedenlerden birisi de işin içine “ sigorta “ kavramının giriyor olmasıdır. Çünkü sigortalı taşımacılıkta, taşınacak olan eşyalarınızın tümü, taşıma sırasında oluşabilecek bir hasara karşı sigortalanır. Böylece müşterinin kafasında bu konuda herhangi bir soru işareti kalmamış oluyor. Sigortalı taşımacılık; nakliyat firmasından kaynaklanan hatalardan dolayı, taşıma sırasında eşyalarda oluşabilecek hasarların ödenmesi durumundan dolayı kurulmuştur.

Nakliyat (Taşımacılık) Sigortasının Türleri

Taşımacılık şirketleri; evden eve nakliyat sırasında uygulanan sigortayı üç farklı kriter şeklinde ele alır. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir: Tam ziyan, dar teminat ve geniş teminat.

Tam ziyan

Taşınacak olan eşyalarınızın; sigorta şirketine ait araç ile birlikte ziyan olması veya herhangi bir hasar alması durumunda, tam ziyan şeklinde adlandırılan sigorta türü geçerli olur. Bu durumda muhtemel herhangi bir zararın tamamı nakliyat şirketi tarafından karşılanır. Bu sayede müşterinin mağdur olmasına hiçbir koşulda izin verilmemiş olur. En sık başvurulan nakliye sigorta türlerinden biri olma özelliği taşır.

Dar teminat

Nakliyat şirketine ait araçla birlikte, aynı anda taşınan eşyaların da hasar görmesi durumunda oluşan zararın karşılanmasını kapsayan sigorta türüdür. Eşyaların ıslanması veya çalınması dar teminat sigorta türü kapsamına girer. Eşyaların nakliye sırasında kaybolması bireylerin oldukça sık karşılaştıkları problemlerden biridir. Herhangi bir şekilde kaybolan eşyalar ile ilgili işlemlerde bu sigorta türüne başvurulabilir.

Geniş teminat

Taşınacak olan eşyaların; eski evden alınıp, yeni eve teslim edilmesine kadar olan sürede, taşıma sırasında oluşabilecek zararın karşılandığı sigorta türüne geniş teminat denilir. Eşyaların yüklenmesi veya boşaltılması sırasında oluşabilecek hasar bu sigorta kapsamına girmez. Sigorta şirketlerinin birçoğu; taşınma sırasında Tam ziyan sigortasını tercih ederler. Bu sigortanın yanında, üzerine bir miktar fark ödeyerek taşınma sırasında uygulanan diğer sigorta türlerinden de faydalanabilirsiniz. (Parsiyel taşımacılık hizmetimiz hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.)

Neden Sigortalı Taşımacılık Tercih Edilmeli?

Hem ülkemizde, hem de dünyanın her yerinde her gün birçok trafik kazası oluyor. Bu kazalarda birçok farklı türde hasarla, ve istenmeyen olaylarla sonuçlanabiliyor. Araçlarda oluşan hasarlar, ölümler, yaralanmalar bunlardan en sık karşılaşılan hasar türleri. Bu hasarların bir benzeri de evden eve nakliyat sırasında olabiliyor. Ayrıca iklim şartları, yol problemleri yada diğer etkenlerde en çok zarar gören şey de eşyalar olabiliyor. Örneğin; taşıma şirketine ait aracın kaza yapması durumunda, araç içinde ki eşyalar kırılabiliyor veya zarar görebiliyor. Yada sağlıklı bir şekilde paketlenmemesi durumunda da yine aynı şekilde, bu kez araç içinde zarar görebiliyor. Böyle bir durumda da sigortalı taşımacılığın önemi ortaya çıkıyor. Sigortalı taşımacılık; taşınma sırasında oluşabilecek zararın karşılanmasına bağlı olarak yapılan taşımadır. Sigortalı taşımacılıkta; taşıma sırasında oluşabilecek hasarın maddi kaybı, nakliyat firması tarafından telafi edilir. Sigorta tutarını ise; firmaya bağlı kalmadan, müşteri kendisi belirler ve sigorta primi de buna göre belirlenir. Bu sigorta primi de tıpkı sigorta poliçesi gibi nakliyat firması ve taşınma işlemini yaptıran müşteri arasında anlaşmaya bağlı olarak firma veya müşteri tarafından ödenir.

Sigortalı Taşımacılık Zorunlu mu?

Sigortalı taşımacılık; yaptırılması zorunlu olan bir şey değildir. Fakat taşımacılık şirketlerinin birçoğu kendi opsiyonlarını kullanarak, müşterilerinin sigortalı taşımacılığı tercih etmesi konusunda onları bu konuda ikna etmeye çalışır. Hatta bu konuda kendisine başvuruda bulunmuş müşteriye farklı seçenekler sunarlar ve seçimi müşteriye bırakır. Bu esnada hangi seçeneğin ne konuda daha avantajlı olduğu açıklaması da yapılır ve kişinin karar vermesine, ihtiyaçları gözetilerek yardımcı olunması hedeflenir. Tabii ki bu durum sizin açınızdan oldukça avantajlı bir durumdur. Çünkü eşyalarınızı sigortalatmanız durumunda veya sigortalı taşımacılık tercih etmeniz durumunda, taşıma sırasında oluşabilecek zararda, sorumluluk hiçbir şekilde müşteriye ait olmaz. Tam tersi nakliyatı gerçekleştiren firmaya ait olur. Bu da sizin ekonomik olarak rahatlamanıza yardımcı olur. Eğer taşınma işlemini kendiniz yapmanız veya sigortalı taşımacılığı tercih etmemeniz durumunda, eşyaların hasar görürse bu durumda tüm masraf ve sorumluluk sizin olur.

Sigortalı Taşımacılık Nasıl Yapılır ve Kim Yaptırır?

Evden eve eşya taşımacılığında; sigortayı yapan taraf, firmanın kendisidir. Müşteri ile birlikte; evde ki eşyalara bir fiyat belirlenir. Daha sonra sigorta acentesinden eşyalar için belirtilen miktar için müşteri adına eşyalara sigorta yapılması istenir. Sigorta işlemi tamamlandıktan sonra, sigorta poliçesi müşteriye teslim edilir. Poliçenin ücreti ise anlaşma durumuna bağlı olarak müşteri yada taşımacı firma tarafından karşılanır.

Sigortalı Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Sigortalı taşımacılığın; özellikle müşteriler açısından, pek çok farklı avantajı vardır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir; - Eşyalarınız; taşıma sırasında oluşabilecek herhangi bir hasar durumu için, taşıma işlemini yapan firma tarafından güvence altına alınır. Siz de bu sayede herhangi bir trafik kazası durumunda mağdur olmaktan kurtulursunuz. - Türkiye taşımacılık standartları açısından özellikle şehirler arası taşımacılık için (şehir içi taşımacılık hakkındaki yazımıza bakabilirsiniz.)zorunlu bir taşımacılık türüdür. - Eşyalarınızın maddi açıdan değeri ve analizi eksper raporu ile yapılır. - Karşılıklı güven; nakliyat firması için olmazsa olmaz konulardan birisidir. Müşteriye güven sağlamak yapılan işin kalitesini arttırır. Hizmetlerimiz hakkında daha çok bilgi edinmek için Ataköy Evden Eve Nakliyat adlı yazımıza mutlaka bakmalısınız. Bu sayede İstanbul'da sürdürdüğümüz faaliyetlerimizi yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz

Sigortalı Nakliyat Sıkça Sorulan Sorular

Sigorta, taşıma sırasında olası hasarları karşılamak için ek bir güvence sağlar. Eşyalarınızın değerini korumak ve taşıma sürecini daha güvenli hale getirmek için önemlidir.

Tüm eşyalarınız sigorta ile güvence altındadır. Belirli değeri aşan özel eşyaların ek sigorta ile korunması gerekebilir. Bu konuda detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Sigorta taşınma öncesinde tarafımızdan düzenlenir. 

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerez verilerini kullanır.
İncele
Sürükle