fbpx
Skip links

Parsiyel Eşya Taşıma

Parsiyel eşya taşıma nedir?

Parsiyel taşımacılık; bir yada daha fazla eşyanın, şehir içinde veya şehirler arasında taşınması işlemidir. Parsiyel eşya taşımacılığının, diğer ismi de parça eşya taşımacılığıdır. Bu kavramı duymayanlar veya bu kavrama yabancı olanlar için, biraz nasıl yapıldığından ve avantajlarından bahsedelim.

Parsiyel eşya taşımacılığının avantajları nelerdir?

Parsiyel eşya taşımanın birçok avantajı vardır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Bir yada daha fazla kişiye ait olan, parça eşyaların, bir nakliye aracına yüklenerek taşınması aynı noktaya taşınmasında ki en önemli avantaj maliyettir. Yani ister bir kişinin birkaç parça eşyası olsun ister birkaç kişinin birkaç parça eşyası olsun, maliyet açısından uygun bir taşıma yöntemidir.
 • Parça adedi düşük olan eşyaların taşınması için; özel araç, kamyonet yada panelvan gibi araçlar gerekir. Ayrıca bu eşyaların, bu araçlara yüklenip, taşınacak olan yere gidip tekrar geri dönmek ve bu işlemi birkaç kez tekrarlamak en başta benzin maliyeti olmak üzere birçok yönden size kar değil zarar sağlar. Parça eşya taşımacılığı ile bu zarardan kurtulmak mümkün.
 • Evden eve taşınma işleminde; en önemli konulardan bir diğeri de zaman konusu. Parça adedi az olan bir kişinin, kendi imkanlarıyla eşyalarını götürüp getirmesi zaman açısından da problem yaratır. Parsiyel eşya taşımacılığı, yani parça eşya taşımacılığı ile zaman probleminin de önüne geçilmiş olur.
 • Parsiyel eşya taşımacılığının bir diğer avantajı da; taşıma işleminin profesyonel bir ekip tarafından, eşyaların tümü sağlam bir şekilde ambalajlanarak ve bilinçli bir şekilde yapılması imkanı sunmasıdır. Her ne kadar bazen kendi eşyasını kendisi taşımak isteyenler olsa da böyle bir durumda, taşıma sırasında oluşabilecek hasardan da yine kişinin kendisi sorumludur. Fakat parsiyel eşya taşımada sorumluluk tamamen firmaya aittir. Ve taşıma sırasında oluşacak hasarda, zararın tamamı taşıma işini yapan firma tarafından karşılanır.
 • Bu taşımacılık yönteminin bir başka avantajı da; eşyaların, taşınma tekniğinin bilincinde olan kişiler tarafından taşınmasıdır. Örneğin; bir buz dolabı yada televizyonun taşınma tekniğini ancak taşıma işlemi yapan kişiler tam ve doğru olarak bilir. Buzdolabının dik bir şekilde, televizyonun da iki kişi ile birlikte taşınması gerekiyor. Bunu bilmeyen bir kişi, taşıma sırasında, istemeden de olsa eşyaya herhangi bir şekilde zarar verebilir.
 • İnsanın; kendi eşyasını kendisi taşıması elbette güzel bir şey. Fakat bilinçsiz bir şekilde yapılan taşıma işlemi de kişiyi huzursuz eder. Acaba kırılan bir şey var mı, eşyalarım sağlam mı, herhangi bir hasara uğradı mı ? gibi sorular kişinin kafasında yer edinir. Parça eşya taşımacılığında ise bu işlem profesyonel ve her yönden bilgi sahibi ekipler tarafından yapıldığı için, o kişi de kafası rahat ve huzurlu bir şekilde günlük hayatına devam eder.

Parsiyel eşya taşımacılığı nasıl yapılır?

Parsiyel eşya taşımacılığı; iki farklı türde yapılır. Birisi şehir içi parça eşya taşımacılığı, diğer şehirler arası parça eşya taşımacılığı.

Şehir içi parça eşya taşımacılığı

Şehir içi parça eşya taşımacılığının yapılışı ve aşamaları şu şekildedir:

 • Taşıma işleminden bir yada birkaç gün öncesinde; müşteriyle iletişime geçilir ve taşınacak parça eşyalar hakkında ayrıntılı olarak bilgi alınır.
 • Müşteriden; taşınacak olan eşyaların ebatı, ağırlığı, boyutu, hacmi, eşyaların paketlenip paketlenmeyeceği durumu öğrenilir.
 • Taşınacak olan eşyaların hangi ilçeden hangi ilçeye gideceği, kaçıncı kata çıkarılacağı, eşyanın taşınacağı binalarda asansör olup olmadığı bilgisi alınır.
 • Son olarak aracın gideceği güzergahlar ve alacağı eşyalar belirleniyor.

Şehirler arası parça eşya taşımacılığı

Şehirler arası parça eşya taşımacılığında da bunlara benzer işlemler yapılıyor. Fakat bu taşımacılıkta dikkat edilmesi gereken konu; taşıma işlemini yapan firmanın belirli güzergahlarının olması ve sadece o güzergahları kullanıyor olması. Bu nedenle firma sizden; eşyalarınızı, bulunduğunuz ilçede ki şubesine getirmenizi ve taşımadan sonra da gidilecek ilçede ki bir başka şubeden almanızı isteyebilir. Bu nedenle; taşıma firmasına ait araçların, direkt olarak adrese gitmesi veya farklı şehirlerde uğraması teslimat süresini de değiştirebilir. Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu da bu konudur.

Parsiyel eşya taşımacılığında eşyaların yüklemesini kim yapar?

Parça eşya taşımacılığında; eşyaların taşınma durumu, firma ve müşteri arasında yapılan anlaşmayla belirlenir. Eğer kendinize bu konuda güveniyorsanız ve elinizde bunun için gerekli malzemeler varsa, paketleme ve ambalajlama işini kendiniz de yapabilirsiniz. Fakat elinizde gerekli malzemeler yoksa, firmayla anlaşarak, eşyalarınızın paketlenmesini de profesyonel bir ekibin yapmasını sağlayabilirsiniz. Tabii ki iki durum da fiyata doğrudan etki edecektir. Eşyaları kendiniz paketleyip, yüklemesini de yine kendiniz yaparsanız fiyat düşük olacaktır. Bu işlemi taşımacılık firmasının personelinin yapması ise fiyatı yükseltecek bir durumdur. Çoğu zaman; bu tarz eşyalar; hasar görmeye ve kırılmaya müsait olduğu için paketleme işini siz yapsanız bile, araca yükleme işini firma personeli kendisi yapar.

Parsiyel eşya taşımacılığında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Parsiyel eşya taşımacılığı, yani parça eşya taşıma işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bu konular şunlardır:

 • Taşınacak olan eşyaların; taşıma sırasında herhangi bir hasar görmemesi için, tam ve düzgün bir şekilde paketlendiğinden ve istiflendiğinden emin olun.
 • Eşyaların taşındığı kolilerin içinde; kırılacak olan eşyanız varsa, koli içinde ki boşluklara pat pat olarak bilinen havalı poşet, kağıt yada naylon gibi malzemeler ekleyin.
 • Taşıma işini yapacak olan firmayı çok iyi araştırın ve anlaştığınız firmayla tüm detayları eksiksiz bir şekilde konuşun. Taşınma öncesinde, taşınma sırasında ve sonrasında herhangi bir problemle karşılaşmamak için, bu işi gerçekten profesyonel olarak yapan kişileri yada firmaları tercih edin.
 • Fiyat araştırmasını da yine aynı şekilde, tam ve doğru olarak yapın. Her ne kadar uygun fiyatlı bir firma düşünüyor olsanız da, firmanın kalitesi ve profesyonel olması çok önemli.
 • Firmanın güvenilir olduğundan, yaptığı işin arkasında duran, fatura, bilgilendirme, iletişim gibi konularda şeffaf olan, sizi tedirgin etmeyecek olan firmalardan yana tercihinizi kullanın. Örnek vermek gerekirse; taşıma işini yapan firmanın sahip olduğu nakliye araçlarının, bu iş için gerekli olan belgelere sahip olup olmadığını mutlaka öğrenin.

Parsiyel Eşya Taşıma Sıkça Sorulan Sorular

Parsiyel eşya taşıma firması seçerken deneyim, güvenilirlik, sigorta olanakları ve müşteri geri bildirimleri gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, taşıma sırasında eşyalarınızın güvende olması için gerekli önlemlerin alındığından emin olun.

Parsiyel eşya taşıma fiyatları, taşınacak eşyaların miktarı, boyutu, uzaklık ve hizmetin türüne bağlı olarak değişebilir. En iyi fiyat teklifini almak için hemen formu doldurabilirsiniz.

Sigorta taşınma öncesinde tarafımızdan düzenlenir. 

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerez verilerini kullanır.
İncele
Sürükle