fbpx
Skip links

Depolama Hizmeti

Depolama Hizmeti

Bir ev veya iş yerinin taşınması sırasında; en az nakliyat kadar önemli olan bir başka konu da depolama işlemdir. Yani eşyaların bir yerde saklanması işlemidir. İnsanlar bazen kendisine ait eşyaları belirli bir süreliğine bir yerlerde tutmak yada saklamak isterler. Özellikle; yeni evlenen ve düğün alışverişi yapan çiftler, yeni eve taşınan aileler, bulunduğu şehirden başka bir şehre eğitim için giden öğrencilerin en sık başvurduğu yöntemlerden birisidir.

Depolama hizmeti nedir ve nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Depolama hizmeti; kişiler için değerli olan ve saklanma ihtiyacı duyulan eşyaların tamamının, güvenilir bir yerde ve güvenilir bir şekilde saklanması işlemidir.

Belirli bir süre kullanmak istemediğiniz yada saklamak istediğiniz eşyaları, kiralık olarak hizmet veren ve firmalara ait olan, depo olarak kullanılan alanlarda, ihtiyaç duyduğunuz süre boyunca saklayabilirsiniz.

Eşya depolama hizmetine; hangi konuda, ne zaman ve ne şekilde ihtiyaç duyulacağı, ne kadar süre bu hizmetten faydalanılacağı belli olmuyor maalesef. Ve bu konu tahminlere tamamen kapalı bir konu. Bu nedenle depolama hizmetleri konusunda bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Bu konular şunlardır:

Depolama hizmeti sizin için gerçekten gerekli mi?

Yapılan her işin olduğu gibi; depolama hizmetlerinin de belirli bir maliyeti var. Bu nedenle bu konuda kesin bir karar vermeden önce, depolama hizmetine gerçekten ihtiyaç olup olmadığı belirlenmeli ve buna göre karar verilmelidir.

Saklayacak olduğunuz veya depolayacak olduğunuz eşyaların değerini, ilerleyen zamanlarda değer kazanıp kazanmayacağını, saklayacağınız eşyalara ihtiyacınızın olup olmadığını belirleyip, kararınızı buna göre vermek, sizi hem gereksiz masraflardan hem de yüksek maliyetlerden kurtaracaktır.

Kısa süreli bir depolama hizmeti almak gibi bir düşünceniz varsa, örneğin evin tadilatı bitene kadar veya düğün alışverişinizi tamamlayıp, tutacağınız eve karar verene kadar bu hizmetten faydalanacaksanız burada asıl önemli olan eşyanın boyutu değil, depoda tutulacağı süredir. Bu nedenle asıl ihtiyacınız olan şeyin ne olduğunu belirlemek, cebinizden çıkacak olan miktarın çok yüksek bir meblağa olmasını da engelleyecektir.

Firmanın güvenilir olmasına dikkat edin

Her konuda, yapılan her işte olduğu gibi; depolama hizmeti konusunda da karşılıklı güven konusu çok önemli bir konu.

Firma için güven konusu; müşteri kazanmak veya kaybetmek adına, müşteri açısından güven konusu ise o firmayı ikinci kez tercih edip etmemek adına önemlidir. Piyasada tıpkı nakliyat sektöründe olduğu gibi, eşya depolama sektöründe de hizmet veren ve aktif olan birçok firma var.

Fakat her firma aynı kalitede ve güvenilir olmuyor maalesef. Bu durumda; yapılması gereken, gerçekten güvenilir ve her yönden kaliteli hizmet veren, müşteri memnuniyetini önemseyen bir firmayla çalışmaya özen gösterin.

Çünkü güven konusu, bu hizmet için tercih edeceğiniz firmayı belirlemede önemli bir etkendir. Tercih edeceğiniz firmanın; güvenilir olması birçok yönden sizin avantajınıza olacaktır. Örneğin; kaliteli ve güvenilir bir firma, kafanızda ki tüm soru işaretlerinin giderilmesi konusunda size yardımcı olur. Sunmuş olduğu hizmetler ile ilgili bilgilendirme yapar. Ayrıca bir başka önemli konu olan eşyaların sigortalanması konusunda da sizi aydınlatacaktır. İşte bu yüzden güvenilir bir firmayla çalışmak önemlidir.

Sözleşmede Her Şeyi Belirtin

Firma ve müşteri arasında ki bir başka önemli konu da sözleşme konusu. Çünkü; sözleşme, firma ve müşteri arasında ki en önemli resmi belgedir. Bu nedenle düzenlenmesi, içeriği, hazırlanış şekli açısından dikkat edilmesi ve iyi bir şekilde incelenmesi gerekir.

Örneğin; firmanın size sunmuş olduğu hizmetlerin sadece sözleşmede yazılı olması yetmeyebilir. Çünkü sözleşmede yazılı olduğu halde, bazı hizmetlerin sunulmaması gibi bir risk söz konusu olabilir.

Böyle bir problemin önüne geçmek için sözleşmede her şeyi tam ve eksiksiz olarak, doğru bir şekilde belirtin. Böylece oluşabilecek bir aksilikte elinizde resmi bir belge olmuş olur. Bir depolama hizmeti sözleşmesinde yer alması gerekenler şunlardır:

 • Firmanın iletişim bilgileri
 • Eşyaların teslim alınması ve depolanması ile ilgili protokol
 • Depo kiralama bedeli
 • Sigorta kapsamı ve koşulları
 • Ödeme şekli
 • Ekstra hizmet ve maliyetler

Depolama hizmeti sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Depolama hizmeti alırken; dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bu konular şunlardır:

 • Çalışacağınız veya hizmet alacağınız firmanın kurumsal bir firma olduğunu kanıtlamış olmasına ve TSE belgesinin bulunup bulunmadığına dikkat edin.
 • Firma personelinin sigortalı olup olmadığına dikkat edin. Ayrıca bu konuda yeterli bilgisi ve tecrübesi olup olmadığını da öğrenin.
 • Çalışacağınız firmanın; nakliyat ve eşyaların alınmasından önce, evinize gelerek keşif yapması ve ekspertiz raporu hazırlamasını talep edin.
 • Anlaştığınız saatte gelebilecek ve size verilen saatte işin tamamlanacağını garanti eden bir firma olup olmadığını iyi öğrenin.

Depolama hizmeti süreci nasıl gelişir ve nasıl ilerler?

Eşya depolama konusunda en çok merak edilenlerden birisi de sürecin nasıl ilerlediği. Eşya depolama sürecinin işleyişi şu şekildedir:

 • İlk olarak; anlaşmaya vardığınız firma ile depolanacak, daha doğrusu saklanacak eşyalar hakkında bir görüşme yapılır. Bu görüşmede firmanın depolama alanı, depolama işlemi sürecinde kullanılacak olan materyaller, depolama işleminin süresi hakkında firma sizi bilgilendirir.
 • Bu görüşmeden sonra firmanın şartlarını kabul ettiğiniz takdirde, süreç de başlamış olur. Daha sonra sürecin ilk adımı olarak, saklanacak olan eşyalar depolama koşullarında ve depo ortamında herhangi bir hasar görmeyecek şekilde paketlenir.
 • Paketleme işleminden sonra eşyalar taşıma sürecinde de zarar görmeyecek şekilde istiflenerek, nakliyat aracına yüklenir.
 • Taşınma işlemi tamamlandıktan sonra; bir sonra ki adım olan eşyaların depolanacak olan alana yerleştirilmesi işlemine geçilir.
 • Bu sürede eşyalarınız; herhangi bir zarar görmeyecek şekilde, düzenli olarak ve boyutlarına göre istiflenir.
 • Depolama sürecinin son işlemi olan, istiflemeden sonra ise müşteriyle eşyaların ne kadar süre depoda kalacağı ve ne zaman geri alınacağı konusunda görüşme yapılır.
 • Yapılan görüşmelerden sonra, anlaşmaya varılması halinde eşyalar, müşterinin belirtmiş olduğu geri alma süresine kadar depoda bekletilir.
 • Eşya depolama işleminin öncesinde, depolama sırasında ve sonrasında ki işlemlerin, hizmetlerin tamamı firmanın kalitesi ve müşteri ile karşılıklı güven konusuna bağlıdır. Bu nedenle firma konusunda araştırmaların iyi yapılması gerekiyor.

Depolama Hizmeti Sıkça Sorulan Sorular

Kiralanan depo alanı size özeldir, içine eşyalarınız yüklendikten ve kapısı kilitlenip anahtarı size verildikten sonra tek yetkili siz olursunuz, sizin belirlediğiniz kişiler dışınızda kimsenin deponuzu açmaya yetkisi yoktur.

Eşyalarınız aracımıza yüklendiği andan itibaren sigortalıdır. 24 saat güvenlikli, gece görüş kameralı ve alarm sistemleriyle korunan özel bir alanda saklanmaktadır. Rutubetsiz, haşerelere karşı önlem alınmış, küf barındırmayan, ısıya ve soğuğa dayanıklı kişisel depo alanında eşyalarınız her zaman güvence altındadır.

Hayır. Firmamız depolama ve geri iade sürecinin kendi araçlarımızla yapmaktayız.
Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerez verilerini kullanır.
İncele
Sürükle